Skip To Main Content

Landing Nav

BREADCRUMB

Meet our Staff

Administration

 

 

Guy Olguin
Principal
email

 

 
Photo Coming Soon!

 

Romelle Cronin-Mack
Interim Assistant Principal
email

Office Staff

 

 

Sheri Karosich
Head Secretary

 

 

Monica Nichols
Attendance Secretary

 

Linda Slater
Registrar

 

Risa Weaver
Instructional Aide

Teachers

 

Danita Anderson
Science - 7th/8th

Landing Page

 

Allison Avery
Science -7th/8th

Landing Page

 

Jane Besaw
Special Education - 6th

Landing Page

 

Callie Campbell-Parr
Social Studies - 7th
History - 8th
App Creator - 7th

 

Rebecca Cavett
Language Arts - 6th Outdoor Science 6th   Social Studies 6th

 

Kathy Chappell
            PE 6-8th            Sports Medicine 7th/8th

Landing Page

 

Cory Currence
             Math - 7th             Green Arch II 7th/8th

Landing Page

 

Mallory Everett
Language Arts - 6th   Drama I 6th/7th   Drama II 7th/8th   Social Studies 6th

Landing Page

 

Peggy Faria
             Foods 6th                 Foods I 6th/7th     Foods II 7th/8th

 

Angela Goff
Music App 6-8th Inter/Adv Band 7th/8th   Chorus 7th/8th

 

Autumn Hugo
CLS  6-7-8th

 

Alisha Jahreis
             Math 6th               Social Studies 6th  Computer Program 6th

Landing Page

 

Krystal Koontz
Social Studies 7th
Art 7th

Landing Page

 

  Dana Kyle
  Accelerated Math 7th           Math 8th         Leadership 7th/8th

Landing Page

 

Jason Kyle
US History 8th
Journalism 7th/8th Yearbook 7th/8th

Landing Page

 

Christine Kyeremeh
Language Arts 7th/8th

Landing Page

 

Mark Lilly
Social Studies 6th
PE & Team Sports 7/8th
Art 6th

 

Staci March
Language Arts 7th

 

Gina McGill-O'Connor
 Science 6th/7th    Green Arch I 6th/7th

 

Brittany McRae
Special Education  Academic Successs 8th

 

Allison Meyer
Science 6th/7th
Ceramics 7-8th

Landing Page

 

Julie Michel
             Math 6th              Social Studies 6th  Logic & Reason  6th

Landing Page

 

Kathleen Sherbon
Language Arts 8th    Adv English 8th

Landing Page

 

Debby Thompson
      Math 7th/8th        Accelerated Math 8th  Games & Puzzles 
 

 

Jack White
Special Education 7th Academic Success 7th

 

Nancy White
ELL

Specialists

 

Jen Worthington
EPIC Instructional Coach

 

Brandi Girdner
Librarian

 

Courtney Burrows
Nurse

 

Tasha Hamilton
Social Worker

 

Jackie Garcia-Lopez
Psychologist

 

Denell Manthey
Occupational Therapy
 

 

TBA
Intervention Tutor

 

Margaret von Rumpf
Speech Pathologist

 

Jackie Martin
GT
 

 

Melissa Rains
Visually Impaired

 

Cheri Carey
Sped Paraprofessional

 

Wendy Rosenbloom
Teacher Assistant
 

 

Maria Landau
ELL/Translator

 

Naliah Birner
CLS
 

 

Nancy Pieters
CLS
 

 

Rita Roberts
CLS

 

Noel Sweeney
CLS
 

 

Werner Christen
CLS
 

Counseling

 

Mike Arraiz
Counselor

 

Katie Emm
Counselor
 

 

Deputy Brent Koontz
School Resource Office
 

Kitchen, Custodial & Tutoring Staff

 

Deborah Leon
Head Cook
 

 

Debbie Hollis
Assistant Cook
 

 

Pat Zumpft
Assistant Cook
 

 

Jason Berry
Head Custodian
 

 

Josh Adkisson
 Custodian

 

Daelynn Nadler
Custodian

 

Santos Rodriguez
 Custodian

 

Mario Velez
 Custodian

 

Jeff See
Grounds

 

Shannon McGuinness
Native Tutor

 

TBA
Native Tutor